Стратегия Оскар

Стратегия Оскар

Тази стратегия Ви носи печалба след малко на брои победи и относително големи серии от загуби. Има няколко разновидности според това колко голяма Ви е първоначалната каса и колко добър сте в прогнозите. Печалбите не са големи, но са сравнително сигурни. Подходяща е за начинаещи играчи, които търсят малка, но сигурна печалба.

Стратегия Оскар ГрейндАко имате голяма каса, може да си позволите до 20% познаваемост, т.е. да познавате само 1 от 5 срещи. Ако касата Ви не е много голяма, познаваемостта не трябва да пада под 35%, но и в същото време трябва да печелите няколко срещи в серия. Аз Ви предлагам и една разработка, която нещо средно между горепосочените две. Можете да си позволите да стигнете до 20% успеваемост, при неголяма каса, като единственото условие е да успеете да познаете две последователни срещи.

За тази стратегия е необходимо първо да си определите търсената печалба. На базата на тази стойност се изчислява и първият залог: Залог = Очакваната печалба /(Коеф. – 1). Коефициента на залагане за срещите има значение за големината на залога, респективно за това колко нива ще издържите без да фалирате. Не може да залагате на 1.50 и да не познавате в 4 от 5 случая. Минималните проценти познаваемост са изчислени при коефициент 2.00. Примерите са дадени за тази стойност на коефициента.

Вариант 1 (оригинал)

Поради факта, че приетият за примерите коефициент е 2.00, началният залог е един и същ всеки път и е условно наречен „1 единица залог“. При коефициент различен от 2.00, началният залог се изчислява по начина посочен по- горе.

Първоначално залагате 1 единица залог. При всяка загуба залагате отново 1 единица. След първата победа, увеличавате залога на 2 единици. Ако загубите, продължавайте да залагате 2 единици, до като не спечелите отново. След втория успех е необходимо да изчислявате колко да заложите за да си върнете загубите плюс 1 единица. При загуба, изчислявате залога по същият начин. Продължава се така, докато имате успех. Той Ви гарантира печалба 1 единица.
Залагате 1 единица.

Нека развитието във времето да бъде следното (L– загуба, W– победа, числото след буквата- заложената сума, числото в скобите- баланса):

L1(-1), L1(-2), L1(-3), W1(-2), L2(-4), L2(-6), L2(-8), W2(-6), L7(-13), L14(-27), L28(-41), W42(+1)
1. Губите 3 пъти последователно и всеки път залагате 1 единица.
2. След първия си успех, печелите 2 единици, но сте 2 единици на загуба като цяло- W1(-2). Увеличавате залога си на 2 единици.
3. Губите 3 пъти последователно и всеки път залагате 2 единици.
4. След втория си успех печелите 4 единици, но сте на 6 единици загуба като цяло- W2(-6). Трябва да изчислите следващия си залог така, че да си върнете загубата и да сте 1 единица отгоре.
5. (Ниво 9) Трябва да заложите 7 единици, за да покриете 6 единици загуба плюс 1 единица отгоре. Губите.
6. (Ниво 10) Трябва да изчислите отново залога си. Получава се 14 единици- 13 единици загуба за покриване плюс 1 единица отгоре. Губите.
7. (Ниво 11) Трябва да изчислите отново залога си. Получава се 28 единици- 27 единици загуба за покриване плюс 1 единица отгоре. Губите.
8. (Ниво 12) В този конкретен пример, на следващият етап печелите. Покривате си всички загуби и сте 1 единица в печалба, както е първоначално запланувано. Ако на това ниво загубите ще фалирате. До този момент познаваемостта Ви е 25% (12 срещи- 3 познати).

Горният пример е показан в следващата таблица.

Така направена стратегията е добра защото рано или късно винаги си връщате загубите и сте поне 1 единица отгоре. Стратегията става екстремна след по-голяма поредица от непознати резултати, но не е толова екстремна като „Фибоначи” или „Мартингейл“, например. Рискувате, но имате печалба дори при нищожните 25% познаваемост на резултатите.

Може да си представите какво ще се случи при по- сериозна поредица от загуби. Залозите стават големи и предела на Вашите възможности скоро може да бъде достигнат. Това ще доведе до банкрут.

За да не се стигне до банкрут се въвеждат правила, които променят малко стратегията, но тя става по „плавна” при повече загуби, но и изисква повече положителни резултати за да сте на печалба.

Вариант 2 (разновидност на оргинала)
Правило 1: Целта е да се спечели минимум 1 единица и с това приключва всяка серия, независимо какво диктуват другите правила. Това правило е най- важното.
Правило 2: Започва се с 1 единица залог.
Правило 3: След загубата залогът е същият като този който е загубен.
Правило 4: След спечелване залогът е с 1 повече от играният.

Пример:
Ниво 1, 2, 3, След първите три загуби сте на 3 единици на загуба.
Ниво 4 Следващият залог е 1, защото трябва да е като последният игран (Правило 4). Печелите. Към момента сте на 2 единици загуба.
Ниво 5 Залог е 2 (Правило 4). Губите. Имате 4 единици загуба.
Ниво 6 Следващият залог е 2 (Правило 3). Губите. Имате 6 единица загуба.
Ниво 7 Следващият залог е 2 (Правило 3). Губите. Имате 8 единица загуба.
Ниво 8 Следващият залог е 2 (Правило 3). Печелите. Намалявате загубата на 6 единици.
Ниво 9 Следващият залог е 3 (Правило 4). Губите. Имате 9 единица загуба.ж

Ниво 10 Следващият залог е 3 (Правило 3). Губите. Имате 12 единица загуба.
Ниво 11 Следващият залог е 3 (Правило 3). Губите. Имате 15 единица загуба.
Ниво 12 Следващият залог е 3 (Правило 3). Печелите. Намалявате загубата на 12 единици.
Ниво 13 Следващият залог е 4 (Правило 4). Печелите. Намалявате загубата на 8 единици.
Ниво 14 Следващият залог е 5 (Правило 4). Печелите. Намалявате загубата на 3 единици.
Ниво 15 Следващият залог е 6 (Правило 4). Печелите. Общата Ви печалба е 3 единици.
Серията приключва.

Следващият залог е 1 (Правило 1 е по- важно от Правило 5, което казва, че залога трябва да е 1).

При този вариант вероятността за фалит е много по- малка, но се иска малко по- голяма познаваемост на прогнозите. Както се вижда от примера трябва да можете да печелите в серия. Общо броя на непознатите срещи е по- голям от броя на познатите, но за да завършите с печалба е необходимо, последнта печеливша серия да е по- голяма. Все пак при 40% познаваемост не можете да очаквате чудеса, при това с ниско рискова стратегия.

Примерите са за срещи с коефициент 2.00. Ако стойността на коефициента е друг, стратегията не се променя. Стойността на коефициента дава отражение на съотношението на познатите към непознатите срещи. Естествено, ако познавате срещи с голям коефициент, необходимата серия от познати срещи ще е по- къса.

Вариант 3 (моя интерпретация)
Правило 1: Целта е да се спечели минимум 1 единица и с това приключва всяка серия, независимо какво диктуват другите правила. Това правило е най- важното.
Правило 2: Започва се с 1 единица залог.
Правило 3: След загубата залогът е същият като този който е загубен.
Правило 4: След печалба се изчислява колко да заложите за да си върнете загубите плюс 1 единица.

Пример:

Този вариант е малко по- рисков от Вариант 2, но не толкова много колкото Вариант 1. Както се вижда и процента на познаваемостта е по средата. Предимството и пред Вариант 2 е, че няма нужда от серия от познати срещи за да сте на печалба, а само две познати срещи са достатъчно. Предимството и пред Вариант 1 е, че фалита е по- отдалечен във времето. На практика познаете ли два пъти последователно, серията ще приключи.

Извода е, че всеки сам трябва да си избере вариант, който да използва според индивидуалните си способности да прогнозира и финансовото си състояние.